قله چهل چشمه

قله چهل چشمه (Chehel Cheshmeh) در منطقه زاگرس شمالی و در استان کردستان، بخش مرکزی شهرستان دیواندره و دهستان چهل چشمه واقع شده‌است. در جناح شمال شرق این قله و در نزدیکی روستای بست، قرارگاه کوهنوردی ساخته شده‌است و به صورت معمول از سه جبهه شمالی، شمال شرقی و شمال غربی صعود می‌شود.

چهل چشمه

۳۱۳۷ متر، زاگرس شمالی:

– موقعیت جغرافیایی:
چهل چشمه در حقیقت نام منطقه‌ایی است در استان کردستان و مرز شهرستان‌های دیواندره و سقز که تعداد زیادی قله بالای ۳۰۰۰ متر دارد. قله شاه نشین که در جنوب غرب روستای بست قرار دارد به نام چهل چشمه معروف است ولی بلندترین قله این منطقه قله قولی زلیخا در جنوب شرق قله چهل چشمه (شاه نشین) می‌باشد. منطقه چهل چشمه از شرق به دیواندره، شمال شرق به روستای بست، شمال جاده اتومبیل رو دیواندره-سقز، شمال غرب روستای اسحاق آباد، از غرب به بسطام و جاده اتومبیل رو مریوان-سقز و از جنوب غرب با فاصله زیادی به دریاچه زریوار منتهی می‌شود. این منطقه حد فاصل شهرهای سنندج، مریوان، سقز و دیواندره است.
قله چهل چشمه (شاه نشین) آخرین قله از خط الراس طولانی است که به آرامی از اطراف دیوانداره و با ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متر آغاز می‌شود و به سوی غرب و جنوب غربی کشیده می‌شود و با خلق کوه‌های بلندی چون سولانه سخته، سلطان، دوبرا، قولی زلیخا، گاوه لان در نهایت به چهل چشمه (شاه نشین) می‌رسد. این قله از سمت جنوب شرقی با قلل گاوه لان و قولی زلیخا، از سمت شرق به چشمه پر آب چاوره ش و از شمال غرب به روستای اسحاق آباد منتهی می‌شود.

– جانپناه و پناهگاه:
ابتدای مسیر صعود از سمت روستای بست و تقریبا در داخل روستای بست و در ارتفاع تقریبی ۱۸۰۰ متر از سطح دریا قرارگاه کوهنوردی بسیار بزرگی در سال ۱۳۸۸ توسط اداره کل تربیت بدنی استان کردستان و در مدت ۲ سال ساخته شد‌ه‌است. این قرارگاه که با هزینه ۲۳۰ میلیون تومان ساخته شده‌است، حدود ۲۰۰ متر مربع زیربنا دارد و یک طبقه می‌باشد که دو اتاق بزرگ، دو آشپزخانه، دو دستشویی، ۴ حمام و یک انبار دارد. این قرارگاه در سمت غرب رودخانه است که با سقف آبی بسیار بزرگ از فواصل دور قابل تشخیص است.

– وضعیت آنتن دهی:
در تمام مسیر صعود به این قله از مسیر شمالی (روستای بست، قرارگاه کوهنوردی) موبایل آنتن می‌دهد.

– وضعیت آب:
در تمام مسیر صعود به این قله از مسیر شمالی (روستای بست، قرارگاه کوهنوردی) چشمه‌های آب فراوان وجود دارد که بزرگترین، آخرین و مرتفع‌ترین آن‌ها چشمه کانی چاوره ش است که در ارتفاع ۲۷۰۰ متری است و با تابلو راهنما مشخص شده‌است.

– توضیحات بیشتر:
از منطقه چهل چشمه رودخانه‌های زیادی سرچشمه می‌گیرند که برخی حوضه آبریز دریای خزر، برخی به دریاچه ارومیه و برخی به خلیج فارس می‌ریزند. از آن جمله می‌توان به رودهای شورتی، چهل چشمه، کله باد و چم جقتو اشاره کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *